Co to jest wstrząs septyczny? Objawy i symptomy wstrząsu septycznegoSepsa to zagrażający życiu nagły przypadek medyczny. Jeśli nie jest leczona, sepsa może szybko doprowadzić do wstrząsu septycznego, niebezpiecznego powikłania, które może doprowadzić do śmierci. Nieleczeni pacjenci z wstrząsem septycznym często mają małe szanse na przeżycie. Gdy sepsa rozwinie się do tego punktu, ważne jest, aby personel medyczny zdiagnozował i leczył pacjenta tak szybko, jak to możliwe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co to jest wstrząs septyczny, jakie są jego przyczyny, oznaki i objawy oraz jak zapobiec jego wystąpieniu u Ciebie lub kogoś, na kim Ci zależy.

Przyczyny wstrząsu septycznego

Jeśli infekcja pozostaje nieleczona, może rozprzestrzenić się po całym organizmie. Nazywa się to sepsą. Jeśli sepsa rozwija się do punktu, w którym organy ciała są uszkodzone, nazywa się to wstrząsem septycznym.

Wstrząs septyczny może wystąpić w wyniku każdej infekcji, która dotyka całego organizmu, a nie tylko określonego obszaru lub narządu. Infekcje, które mogą prowadzić do wstrząsu septycznego obejmują zapalenie płuc, zapalenie tkanki łącznej, zakażenia dróg moczowych (UTI), zakażenia krwi oraz zakażenia jamy brzusznej (miednicy) lub innych narządów.

Niektóre warunki medyczne sprawiają, że ludzie są bardziej narażeni na rozwój wstrząsu septycznego. Warunki te obejmują otyłość, cukrzycę, choroby nerek, niskie ciśnienie krwi i zaburzenia krzepnięcia krwi, takie jak hemofilia.

Znaki i objawy wstrząsu septycznego

Sepsa: Jeśli masz wysoką temperaturę (gorączkę), czujesz dreszcze i zimno, masz bóle, czujesz się słabo lub masz trudności z oddychaniem, możesz mieć sepsę. Jeśli którykolwiek z tych objawów trwa dłużej niż 2 godziny, należy natychmiast zadzwonić pod numer 911.

Jeśli masz wysoką temperaturę (gorączkę), czujesz dreszcze i zimno, masz bóle, czujesz się słabo lub masz trudności z oddychaniem, możesz mieć sepsę. Jeśli którykolwiek z tych objawów trwa dłużej niż 2 godziny, należy natychmiast zadzwonić pod numer 911. Wstrząs septyczny: Jeśli masz wysoką temperaturę, czujesz dreszcze i zimno, masz bóle i bóle, czujesz się słabo, masz trudności z oddychaniem, niskie ciśnienie krwi (poniżej 90/60 mmHg) lub szybkie bicie serca, możesz mieć wstrząs septyczny. Jeśli którykolwiek z tych objawów trwa dłużej niż 2 godziny, należy natychmiast zadzwonić pod numer 911.

Jak wykryć wstrząs septyczny

Badanie krwi zostanie użyte do zdiagnozowania sepsy, ale nie może być użyte do potwierdzenia wstrząsu septycznego. Lekarz sprawdzi również Twoją temperaturę, ciśnienie krwi, tętno i częstość oddychania, aby sprawdzić, czy masz wstrząs septyczny. Lekarz będzie również szukać oznak obrzęku, zaczerwienienia i tkliwości w zakażonym obszarze. Lekarz może również chcieć sprawdzić poziom tlenu we krwi.

Leczenie wstrząsu septycznego

Jeśli uważasz, że Ty lub ktoś kogo znasz może doświadczać wstrząsu septycznego, ważne jest, aby otrzymać pomoc medyczną tak szybko jak to możliwe. Jeśli zostanie zdiagnozowany, protokół leczenia wstrząsu septycznego jest taki sam dla wszystkich pacjentów. W niektórych przypadkach lekarz może podać antybiotyki tak szybko, jak to możliwe.

Jednakże, jeśli masz infekcję, nie zawsze jest możliwe, aby wiedzieć, jaki zarazek ją powoduje. W takich przypadkach może być konieczne najpierw zidentyfikowanie zarazka i określenie, które antybiotyki będą najbardziej skuteczne przeciwko niemu.